اولين وبلاگ تخصصی کارت ماهواره کامپیوتری

IranDVB.co.sr

اولين وبلاگ تخصصی کارت ماهواره کامپیوتری

:وضعيت آنلاين يا آفلاين بودن

ایمیل

IranDVB@gmail.com

سایت

IranDVB.co.sr

:: آمار بازديدكنندگان ::

:: واحد فروش ::

:وضعيت آنلاين يا آفلاين بودن

بازگشت به صفحه اصلي

به اولين وبلاگ تخصصی کارت ماهواره کامپیوتری خوش آمدید                                     پس از خواندن کامل مطالب چناچه سوال، مشکل، یا پیشنهادی داشتید آن را در قسمت نظرخواهی وارد کنید يا از طريق E-mail و يا به صورت پيغام Offline آن را بيان كنيد                        با فشرن همزمان دکمه های Ctrl+D این وبلاگ را به فهرست Favorites بیفزایید                                كپي برداري از مطالب بدون کسب اجازه مجاز نمي‌باشد

آموزش دانلود آفلاين با ProgDVB وFileGrabber

مقدمه: همانطور كه قبلاً در مطلب "چگونه به وسيله‌ي كارت‌هاي DVB از اينترنت ماهواره‌اي استفاده كنيم" گفته بودم، LNB هاي رايج تنها قادرند ارتباط يك طرفه با ماهواره‌ها برقرار كنند و اين ارتباط عبارتست از سرويس Receive (دريافت)، و از اين طريق مي‌توانند هرگونه خدمات دريافتي از ماهواره‌ها را به شما بدهند؛ حال اين خدمات دريافتي مي‌تواند دريافت كانال‌هاي تصويري يا صوتي باشد يا مي‌تواند اتصال به اينترنت (فقط Receive) باشد (كه سرويس Send آن از طريق Dial-Up صورت مي‌گيرد) و يا مي‌تواند دانلود آفلاين باشد. شايد بسياري از كاربران اين كارت‌ها مفهوم دقيق "دانلود آفلاين" را به درستي ندانند. دانلود آفلاين به اين معناست كه كارت DVB شما قادر است فايل‌هايي را از فركانس‌هاي متفاوتي و بر روي ماهواره‌هاي متفاوت با سرعت فوق العاده‌اي (حدوداً 2 مگابيت بر ثانيه) دريافت كرده و آن‌ها را روي هارد شما ذخيره كند. اين عمل مشابه همان سرويس اينترنت ماهواره‌اي است، با اين تفاوت كه در سرويس اينترنت ماهواره‌اي ارتباط دو طرفه بوده و اختيار دريافت فايل به دست كاربر است، اما در دانلود آفلاين ارتباط شما فقط به صورت دريافت بوده و اختياري در زمان دريافت فايل‌ها و عموماْ در انتخاب محتوای فايل دريافتی نداريد. ضمناً در اين سرويس به هيچ وجه براي دريافت فايل نيازي به Dial-Up نيست. دليل اينكه در دانلود آفلاين كاربر اختياري از نظر زمان دانلود فايل ندارد اينست كه شبكه‌هاي سرويس دهنده‌ي Data بر روي ماهواره‌ها، فايل‌هاي از پيش تعيين شده‌اي را در زمان مشخصي براي دريافت روي فركانس شبكه‌ي خود مي‌فرستند و مانند اينست كه شما قصد ديدن يك فيلم روي يكي از كانال‌ها با فركانسي معلوم را داشته باشيد، در اين صورت شما تعيين كننده نوع فيلم و زمان پخش آن نخواهيد بود، بلكه بايد خود را با برنامه‌ي آن شبكه هماهنگ كنيد و سر ساعت خود را به فيلم مورد نظرتان برسانيد. به همين جهت شايد بسياري از كاربران پس از كمي كنجكاوي در مورد دانلود آفلاين، از آن زده شوند. از اين رو پيشنهاد مي‌كنم كه اگر كم حوصله هستيد، از سرويس‌هايي براي دانلود آفلاين استفاده كنيد كه مانند Open Sky (كه آموزش كار با آن موضوع مطلب پيشين بود) زمان دقيق فرستادن فايل‌ها و نيز نام و حجم آن‌ها را در اختيار كاربر قرار مي‌دهند و به اين وسيله از هدر رفتن وقت كاربران و باز گذاشتن بي هدف برنامه‌هاي دريافت فايل و نيز اتلاف انرژي جلوگيري مي‌كنند.
     اما آنچه موضوع اين مطلب است، آموزش دريافت فايل به وسيله‌ي ماژول FileGraber و با استفاده از نرم افزار ProgDVB است. البته لازم به ذكر است كه ماژول براي ProgDVB براي دانلود آفلاين فراوان است، اما اين ماژول اين مزيت را دارد كه به برنامه‌ي ديتاي كارت DVB شما نيازي ندارد و می‌توان PID ها را مستقيماْ در خود ماژول وارد کرد.
     قبل از اينكه آموزش را آغاز كنم اين نكته را هم اشاره كنم كه براي دانلود موفق‌تر، بهتر است كه ديش خود را روي ماهواره‌ي (EutelSat w3 (16 E تنظيم كنيد (همسايه‌ي ديوار به ديوار Hotbird)؛ چون روي Hotbird ديتا كمتر قرار مي‌گيرد و احتمال شكستتان در دريافت فايل بالاتر است.
     واما ابزار كار:
1- اگر ProgDVB را نداريد از اينجا دانلود كنيد؛
2- بعد ماژول Data Pid Scanner را از اينجا دانلود كنيد؛
3- سپس ماژول FileGraber 1.22 را از اينجا دانلود كنيد.
     حالا بعد از نصب ProgDVB، هر دو ماژول را Unzip كرده و در پوشه‌ي Modules برنامه‌ي ProgDVB كپي كنيد. ProgDVB را اجرا كنيد و اگر به تازگي آن را نصب كرده‌ايد تمام كانال‌ها را اسكن كنيد. حالا به منوي Settings رفته Audio and Video options را انتخاب كرده و از پنجره‌ي ظاهر شده، به برگه‌ي TimeShift buffer رفته و اين تغييرات را اعمال كنيد:
1- Buffer را از حالت in memory به حالت in file تغيير دهيد؛
2- Buffer size = 20 Mg
3- Min Buffer full = 1000
4- Video Cache size = 2000
5- Max Record speed = 1000
     روي يكي از كانال‌هاي Data (با يك علامت فلاپي در كنار نام كانال مشخص شده‌اند) كليك كنيد. (چنانچه كانال‌هاي ديتا در ليست كانال‌ها نمايش داده نمي‌شوند، روي يكي از كانال‌ها كليك راست كرده و Channel list property را زده و در پنجره‌ي ظاهر شده در قسمت Options for dynamic list در كنار كلمه‌ي Other تيك بزنيد و OK كنيد. حالا به منوي Service رفته Data Pid Scanner را اجرا كنيد و در قسمت Options اين تغييرات را اعمال كنيد:
1- Delay = 100 ms
2- First PID = 1
3- Last PID = 9999
سپس OK كرده و Scan را بزنيد. پس از مدت زماني در حدود 2 يا 3 دقيقه، Scan تمام مي‌شود و در صورتي كه در كادر سفيد رنگ اعدادي نمايش داده شده باشد، بايستي اين اعداد را در جايي يادداشت كنيد. در صورتي كه هيچ عددي اسكن نشده باشد شما نمي‌توانيد از آن كانال ديتا بگيريد و بايد روي يك كانال ديگر اسکن کنيد. پنجره‌ي Data Pid Scanner را ببنديد.
     دوباره به منوي Service برويد و اين بار Prog file graber را انتخاب كنيد. New را بزنيد و در كادر بالايي يك نام دلخواه براي سرويس خود انتخاب كنيد. در كادر پايين و در مقابل عبارت PID list، اعدادي را كه از Data Pid Scanner يادداشت كرده بوديد به ترتيب وارد كنيد و در بين هر كدام بدون اينكه فاصله بيندازيد يك كاما (,) بگذاريد. كادر را OK كرده در قسمت Services نام سرويسي كه در قسمت New داده بوديد انتخاب كنيد.
     حالا به قسمت Options برويد. در قسمت بالايي پنجره‌ي Options آدرس جايي كه فابل‌ها ريخته خواهند شد مشخص مي‌شود. بدون اينكه تغييري در نام دايركتوري‌ها ايجاد كنيد، درايوي كه براي دانلود فايل‌ها در نظر گرفته‌ايد را مشخص كنيد. در قسمت پاييني پنجره‌ي Options، روبروي عبارت Cache size عدد 20000 را وارد كنيد و كادر را OK كنيد.
     به قسمت Filter برويد؛ در اينجا فرمت فايل‌هايي كه مايليد دانلود كنيد انتخاب كنيد. بعضي از فرمت‌ها به طور پيش فرض انتخاب شده‌اند كه مي‌توانيد آن‌ها را مطابق خواست خود تغيير دهيد. در اينجا توجه داشته باشيد كه براي دانلود دقيق‌تر و موفقيت آميز‌تر، بهتر است فرمت‌هاي مشابه را با هم انتخاب كنيد؛ مثلاً فرمت‌هاي مالتي مديا از قبيل mp3, Wave, Mpg و... با هم انتخاب شوند و وقتي اين فرمت‌ها را انتخاب نموديد، فرمت‌هايي مثل exe يا cab يا zip يا مشابه آن‌ها را با آن‌ها انتخاب نكنيد چرا كه ممكن است دقت دانلود پايين بيايد و برخي از فايل‌ها را از دست بدهيد.
     در سمت راست همين پنجره چند مورد قابل تغيير وجود دارد:
Min, file size كه حداقل حجم فايل مورد نظر شما را بر حسب كيلو بايت تعيين مي‌كند و به طور پيش فرض مقدار آن 0 است؛
Max file size كه حداكثر حجم فايل مورد نظر شماست و به طور پيش فرض مقدار آن 0 است؛
Max time wait كه حداكثر زماني است كه شما مايليد روي دانلود يك فايل زمان گذاشته شود و به طور پيش فرض يك ساعت (3600 ثانيه) است؛
و بالاخره Max waite after last packet كه بيشترين زماني است كه شما مايليد پس از آخرين دانلود خود صبر كنيد.
     حال به درايوي برويد كه در قسمت Options در FileGraber مشخص كرديد و مايليد كه فايل‌ها در آنجا دانلود شوند و يك پوشه به نام tmp درست كنيد. داخل پوشه شويد و سه پوشه به نام‌هاي Out, Work و Bad بسازيد. در پوشه‌ي Out فايل‌هايي كه درست دانلود شده‌اند ريخته مي‌شود، در پوشه‌ي Work فايل‌هاي موقتي و در حال دانلود ريخته مي‌شوند و در پوشه‌ي Bad فايل‌هايي كه ناقص دانلود شده‌اند ريخته مي‌شوند.
     حالا به FileGraber برگشته و دكمه‌ي Start را بزنيد. كار برنامه شروع مي‌شود اما اينكه آيا فايلي خواهد گرفت يا نه مشخص نيست. توصيه مي‌كنم روي فركانس‌هاي مطمئني كه ديگران از آن‌ها ديتا گرفته‌اند برويد و Start را بزنيد و برنامه را به حال خود بگذاريد تا احتمال اينكه چيزي نصيبتان شود بالاتر رود. ضمناْ چنانچه برنامه بتواند چيزی برای شما دانلود کند، داخل کادر مقابلتان در برنامه FileGraber و روبروی کلمهی Work يا Out و يا Bad عددی ظاهر می‌شود که بيانگر حجم فايل دانلود شده است. نکته قابل ذکر ديگر اينکه تغيير اعدادی که در مقابل PID ها و زير عنوان Trafic قرار دارند به هيچ وجه بيانگر اين نيست که شما در حال دريافت فايل هستيد.

 

 

كپي برداري و استفاده از مطالب بدون لينك IranDVB مجاز نمي‌باشد